1016601

371. PÄR SIEGÅRD, "Halländskt landskap".

Signerad Pär Siegård och daterad -17. Duk 56 x 76 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Bukowski Auktioner, Moderna höstauktionen 2002, kat. nr. 13.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/5 655 - 7 540 EUR
Klubbat pris
55 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Pär Siegårds landskap från 1917 visar en utsikt från Hallandsåsen. Målningen är utförd i en försiktig kubistisk anda i starka kraftfulla färger och är representativ för hans sätt att fånga motiven vid denna tidpunkt. 1917 hade Siegård köpt en stuga på Hallandsåsen vid Förslövsholm, där han bodde livet ut. Utsikten var gratis och inspirerade honom till en rad landskapsmålningar, där han friskt experimenterade med kubismen, futurismen och expressionismen. Dessa utsikter blir dock allt mer sällsynta i hans produktion, då de efterträds av mängder av dekorativa stilleben, blommor, frukter, ornament, allmoge och konst. Men hans stora intresse för religionen förde in honom på monumentalmåleriet och för eftervärlden framstår han dock som en av Sydsveriges främsta kyrkomålare.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto