1029167

373. JEAN-PAUL RIOPELLE, "Giboyeuse".

Signerad Riopelle och daterad -58. Duk 60 x 73. Vi tackar Yseult Riopelle för kompletterande information angående proveniens.

Följerätt
Nej
Proveniens

Galerie Jacques Dubourg, Paris.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1959.
Privat svensk samling.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK/75 401 - 94 251 EUR
Klubbat pris
1 500 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Riopelle", katalog N:r 289, 1959, kat. nr. 23, avbildad i svartvitt.

Övrigt

‘Riopelle succeeds where memory fails. The intangible is given a body, desire a pictorial life. Objects astray, discarded impressions, forgotten emotions are put together in a cocktail-shaker and are poured out on the rocks in a Venetian glass of exquisite transparency in a splendid explosion.’ (P. Boudreau, förord, utställningskatalog, Riopelle, London 1959)

Den fransk-kanadensiske konstnären Riopelle ställde 1951 ut på utställningen “Véhemences Confrontées” (ung Motsatta krafter), en titel som ganska väl beskriver den starke individualisten. Han flyttade till Paris 1947 och kom där i kontakt med den surrealistiska rörelsen även om han medvetet höll sig utanför densamma. Genom sitt nordamerikanska kulturarv är det lätt att dra paralleller till amerikanska abstrakta expressionister som Willem de Kooning och Jackson Pollock men även från denna rörelse tog Riopelle avstånd. Hans konst är inte menad att vara rationell eller avbildande utan utgår från en autonom process som går bortom det medvetna, ibland benämnd som lyrisk abstraktion.

I början av 1950-talet började Riopelle experimentera med att droppa respektive kasta oljefärgen på duken. Denna teknik utvecklar han till att så småningom applicera färgen med palettkniv i tjocka, mycket distinkta färgfält med en mycket pastos, skulptural yta.
Under 1950-talet slog Riopelle även igenom internationellt och ställde bland annat ut på Biennalen i Sao Paolo, Guggenheim NY och Biennalen i Vendig. Auktionens verk ”Giboyeuse” inköptes på Svensk-Franska Konstgalleriets utställning med Riopelle i Stockholm 1959.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto