Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
375
1019681

Bram Bogart

(Nederländerna, 1921-2012)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Bram Bogart
(Nederländerna, 1921-2012)

"Kleinrood"

Signerad Bram Bogart och daterad Juni 1969, numrerad 11 a tergo. Målad relief i blandteknik 43 x 47 cm.

Bram Bogart, holländare från början men sedan 1969 belgisk medborgare, bodde ett tiotal år i Paris 1951-1960. Här lärde han känna både Antoni Tàpies och Alberto Burri, vars "matter paintings" utförda med material som sand, betong, tyg och tyg gjorde starkt intryck på honom. Bogart såg också utställningar med Pollock, Rothko, Kline och Newman som inspirerade honom till den abstrakta expressionismen och den informella konsten som dominerade efterkrigstidens konstscen.
Efter flytten till Belgien 1960 gick Bogarts konst från föreställande till slutligen helt abstrakta verk med färgen tjockt och pastost målad på underlaget i djupa, rena färger. Han experimenterade ständigt med att utforska själva materien och strukturen i färgen genom olika sätt att applicera den på underlaget eller snarare skulptera färgen i en tredimensionell form.