1046661

386. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Turkiska paviljongen i Hagaparken".

Signerad Olle Olsson-Hagalund. Utförd på 1960-talet. Olja på duk 38 x 46 cm. Totala mått inklusive av konstnären bemålad originalram 54 x 61,5 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK / 23 563 - 25 919 EUR
Klubbat pris
310 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, kat. nr 250.

Övrigt

Olle Olsson Hagalund fick tidigt en relation till de nyklassicistiska, ståtliga byggnaderna i Hagaparken i Solna då Hagalundsbarnen under många år inte hade någon egen skola att gå till utan fick studera i en provisoriskt inredd skolsal i ett av Koppartälten i Hagaparken. Närheten till de pampiga byggnaderna satte sina spår och i Hagalunds produktion finns målningar föreställande både Eko-templet och denna Turkiska paviljong som är avbildad i det aktuella katalognumret. Turkiska paviljongen, eller Turkiska kiosken som den också kallas, var Gustav III:s första byggnad han lät uppföra i parken under sent 1780-tal. I denna färgsprakande målning ses tre figurer stå och betrakta entrén till byggnaden.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto