386
1046661

Olle Olsson-Hagalund

(Sverige, 1904-1972)
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
22 500 - 24 700 EUR
23 700 - 26 100 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Olle Olsson-Hagalund
(Sverige, 1904-1972)

"Turkiska paviljongen i Hagaparken"

Signerad Olle Olsson-Hagalund. Utförd på 1960-talet. Olja på duk 38 x 46 cm. Totala mått inklusive av konstnären bemålad originalram 54 x 61,5 cm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, kat. nr 250.

Olle Olsson Hagalund fick tidigt en relation till de nyklassicistiska, ståtliga byggnaderna i Hagaparken i Solna då Hagalundsbarnen under många år inte hade någon egen skola att gå till utan fick studera i en provisoriskt inredd skolsal i ett av Koppartälten i Hagaparken. Närheten till de pampiga byggnaderna satte sina spår och i Hagalunds produktion finns målningar föreställande både Eko-templet och denna Turkiska paviljong som är avbildad i det aktuella katalognumret. Turkiska paviljongen, eller Turkiska kiosken som den också kallas, var Gustav III:s första byggnad han lät uppföra i parken under sent 1780-tal. I denna färgsprakande målning ses tre figurer stå och betrakta entrén till byggnaden.

Konstnär

Olle Olsson-Hagalund föddes i just i Solna Hagalund. Där växte han också upp och det är där han och hans konstnärsskap har sitt hjärta. Skildringarna av den idylliska småstaden med sitt myller av människor och verksamheter är karaktäristiska för hela produktionen. Kanske var det t o m så att spänningen mellan den gamla stadsdelen och den moderna kom att driva fram Olle Olssons passionerade konstnärsskap - Olle Olsson är "grabben från Hagalund" naiv, poetisk, förundrad.
Redan som ung visade han stor fallenhet för teckning och målning, vid 7 års ålder vann han 1:a pris i teckningstävling för barn! Efter avslutad folkskola och anställning på Norra station kom Olle Olsson till Carl Wilhelmsons målarskola 1919. Väl där förstod han att hans förkunskaper var mycket mer begränsade än övriga elevers och det var förmodligen mest drömmen om att bli konstnär som höll honom kvar. för sin försörjning arbetade han periodvis som teaterdekoratör och även som assistent för den då välkände dekoratören Filip Månsson. Olle Olsson debuterar som 30-åring på en mindre utställning i Stockholm men hans stora genombrott äger rum kring åren 1937-41. Under denna period hålls uppmärksammade utställningar på bl a Galleri Färg och Form och Konstakademin. Olle Olsson betecknas som naivist och han lär själv ha yttrat " Jag är naivist för att kunna behålla min barndoms syn på tingen". Han har ömsom beskrivits som "svenska konstens Chaplin, ömsom Sveriges svar på Henri Rousseau". Klart är att Olle Olsson Hagalund och hans bildvärld är direkt, omtumlande bullersam och folklig. Verk av Olle Olsson Hagalund är mycket efterfrågade på dagens auktionsmarknad. Till hans mer kända verk hör bl a "Hötorgsmålarens ateljé" och "Träff" den sistnämnda såld för, 1,4 miljoner på auktion. Verk av honom finns på alla större museer i Sverige och han har även ställts ut i utlandet, bl a på Venedigbiennalen 1942.