1046661

386. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Turkiska paviljongen i Hagaparken".

Signerad Olle Olsson-Hagalund. Utförd på 1960-talet. Olja på duk 38 x 46 cm. Totala mått inklusive av konstnären bemålad originalram 54 x 61,5 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK/23 563 - 25 919 EUR
Klubbat pris
310 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, kat. nr 250.

Övrigt

Olle Olsson Hagalund fick tidigt en relation till de nyklassicistiska, ståtliga byggnaderna i Hagaparken i Solna då Hagalundsbarnen under många år inte hade någon egen skola att gå till utan fick studera i en provisoriskt inredd skolsal i ett av Koppartälten i Hagaparken. Närheten till de pampiga byggnaderna satte sina spår och i Hagalunds produktion finns målningar föreställande både Eko-templet och denna Turkiska paviljong som är avbildad i det aktuella katalognumret. Turkiska paviljongen, eller Turkiska kiosken som den också kallas, var Gustav III:s första byggnad han lät uppföra i parken under sent 1780-tal. I denna färgsprakande målning ses tre figurer stå och betrakta entrén till byggnaden.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto