1034264

388. BROR HJORTH, "Sittande flicka" (Margareta).

Signerad Bror Hjorth och numrerad 2/6. Utförd 1952. Gjutarstämpel E. Pettersson Fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 25 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt på Galleri Holm omkring 1970.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK / 3 770 - 4 713 EUR
Klubbat pris
32 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i förteckningen under år 1952, sid 199. (Troligen med felaktiga uppgifter om upplagan)

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto