Kan inte nå servern
388
1034264

Bror Hjorth

(Sverige, 1894-1968)
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).
Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).

"Sittande flicka" (Margareta)

Signerad Bror Hjorth och numrerad 2/6. Utförd 1952. Gjutarstämpel E. Pettersson Fud. Mörkpatinerad brons. Höjd 25 cm.

Följerätt: Ja
Utropspris: 

40 000 - 50 000 SEK

3 780 - 4 730 EUR

3 850 - 4 810 USD

Klubbat pris: 
32 000 SEK
Proveniens

Inköpt på Galleri Holm omkring 1970.

Litteratur

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i förteckningen under år 1952, sid 199. (Troligen med felaktiga uppgifter om upplagan)

Konstnär

Bror Hjorth (1894-1968) är en av de mest betydande och uppskattade konstnärerna i svenskt 1900-tal. Han växte upp i Dalboda i Björklinge socken ett par mil norr om Uppsala. Han fick en internationell skolning: 1919-1920 i Köpenhamn, 1921-1925 i Paris, som elev till den berömde skulptören Antoine Bourdelle, som i sin tur varit elev till Auguste Rodin. Bror Hjorth stannade kvar i Paris 20-talet ut och återvände först 1930 till Sverige. Bror Hjorth kom att bli målare i lika hög grad som skulptör. Han stora intryck av Bourdelle och Rodin, men han påverkades och inspirerades även av kubismen, folkkonst och afrikansk skulptur. Bror Hjorth intresserade sig särskilt för folkmusik vilket återspeglar hans motivvärld. Kombinationen av modernism och det folkliga frambringar ett unikt konstnärligt uttryck. Med sitt robusta formspråk och sina starka färger förmedlar hans konst livsglädje.
Bror Hjorth har även utfört många verk med religiösa motiv, flera av dem för kyrkor runt om i landet, bl a den väldiga Laestadiustriptyken för Jukkasjärvi kyrka. Utanför tågstationen i Uppsala finns sedan 1967 ett av Bror Hjorths kanske mest kända verk, Näckens polska. Bror Hjorts konstverk är mycket efteraktade på den skandinaviska auktionsmarknaden och betingar oftast höga summor. För några år sedan såldes den välbekanta monumentalmålningen "Kafferep vid Långsjön" för 12,5 miljoner. Enklare teckningar och skulpturer i gips eller terracotta säljs företrädelsevis på mindre auktioner.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71