1003234

414. MAURICE DE VLAMINCK, "Bord de l'eau".

Signerad Vlaminck. Akvarell, gouache och bläck på papper, 44,5 x 54 cm. Äkthetsintyg utfärdat av Wildenstein Plattner Institute medföljer. Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné.

Följerätt
Ja
Proveniens

Collection Sitivaux de Greische de la Groudière.
Privat samling, Frankrike, i arv.
Tajan, Paris, Art Impressionniste & Moderne, 8 juni, 2010, kat. nr 7.
Privat samling, Sverige.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK / 9 425 - 14 138 EUR
Klubbat pris
220 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.