1003234

414. MAURICE DE VLAMINCK, "Bord de l'eau".

Signerad Vlaminck. Akvarell, gouache och bläck på papper, 44,5 x 54 cm. Äkthetsintyg utfärdat av Wildenstein Plattner Institute medföljer. Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné.

Följerätt
Ja
Proveniens

Collection Sitivaux de Greische de la Groudière.
Privat samling, Frankrike, i arv.
Tajan, Paris, Art Impressionniste & Moderne, 8 juni, 2010, kat. nr 7.
Privat samling, Sverige.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/9 425 - 14 138 EUR
Klubbat pris
220 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto