Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
414
1003234

Maurice de Vlaminck

(Frankrike, 1876-1958)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Maurice de Vlaminck
(Frankrike, 1876-1958)

"Bord de l'eau"

Signerad Vlaminck. Akvarell, gouache och bläck på papper, 44,5 x 54 cm. Äkthetsintyg utfärdat av Wildenstein Plattner Institute medföljer. Verket kommer att inkluderas i kommande Catalogue Raisonné.

Proveniens

Collection Sitivaux de Greische de la Groudière.
Privat samling, Frankrike, i arv.
Tajan, Paris, Art Impressionniste & Moderne, 8 juni, 2010, kat. nr 7.
Privat samling, Sverige.