425
212042

Axel Olson

(Sverige, 1899-1986)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
13 900 - 18 500 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Axel Olson
(Sverige, 1899-1986)

"I ditt anletes svett".

Signerad Axel Olson och daterad -38. Duk 125 x 176 cm.

Proveniens

Direktör Herman Reinius, Tvetaberg.

Millesgården, Stockholm "Halmstadgruppen - surrealism på svenska", 4 september 2010 - 16 januari 2011.

Folke Holmér, Erik Lindegren, Egon Östlund, "Halmstadgruppen", 1947, avbildad plansch nr 39.
Viveca Bosson, Folke Holmér, Erik Lindegren, Egon Östlund, "Halmstadgruppen", 1970, avbildad plansch nr 61.
Viveca Bosson red., "Halmstadgruppen 50 år", 1978, avbildad sid 189.

Axel Olson fann tidigt ett intresse för arbetslivet och de människor som arbetade fysiskt i naturen, ofta med fiske och jordbruk. Hans känsla för naturen löste upp hans surrealistiska bildspråk och gav hans ljusskimrande verk en mera realistisk prägel. Människorna är ofta kontemplativt inåtvända och trötta, vilket kontrasterar mot det spirande livet som symboliseras av en ensam blomma, jordens gåvor i form av sädesax, rotfrukter eller bara ett varmt och innerligt ljus som sprider sig över målningen. Under 1930-talet tillkommer verk med stark dramatik, t ex "Förändring i verkligheten" (1935), där molnen förvandlats till fjättrade händer. I "I ditt anletes svett" bär ett par knutna händer upp det dagliga brödet och säden, den utmattade mannens livsviktiga gåvor från den plöjda jorden. I Axel Olsons surrealism på 1930-talet kontrasterar livet ofta mot dödens närvaro, dock finns hoppets ljus som lyser upp himlen. Hans måleri är mångfasetterat och bjuder ofta på en dold symbolik som ger mer när vi som betraktare ger oss tid. Axel Olson beskrev själv vad han såg som sina ideal i sökandet efter konstnärliga uttrycksmedel; "Att förena kubismens stränghet och formfasthet, naivismens innerlighet, impressionismens färg, expressionismens uttrycksfullhet och surrealismens irrationella innehåll, allt format i en personlig ande , en konst över alla -ismer, det synes mig vara ett högt och eftersträvansvärt mål".
"I ditt anletes svett" är en monumental målning från en viktig period i Axel Olsons konstnärskap. Målningen ställdes ut på Millesgårdens utställning "Halmstadgruppen - Ett kraftfält i svensk 1900-talskonst" hösten 2010.

Konstnär

Axel Olson växte upp i en enkel sjömansfamilj i Halmstad. 1915 bildade han gruppen Gnistan tillsammans med brodern Erik Olson och kusinen Waldemar Lorentzon. På 1920-talet flyttar Olson till Berlin och blir elev hos Alexander Archipenko, en rysk skulptör och målare. Där kommer han i kontakt med avantgardet på kontinenten; Der Sturm, italiensk futurism, rysk konstruktivism och fransk kubism vilket influerade hans skapande. Olson tillhörde senare Halmstadgruppen där bland annat Stellan Mörner och Esaias Thorén var medlemmar. Han finns bland annat representerad i Nationalmuseums- och Moderna Museets samlingar. Olson är främst surrealistisk i sitt uttryck och skapade gärna fantasifulla figurkompositioner och landskap.