1004735

447. MAURICE ESTÈVE, "Noirjaune".

Signerad Estève och även signerad a tergo samt daterad -54. Duk oval 45,5 x 54,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Privatsamling, Paris.
Galerie Villand et Galanis, Paris.
Kunstnernes Hus, Oslo.
Inköpt av nuvarande ägare 1962 på Kunstnernes Hus, Oslo.

Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK/75 401 - 94 251 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kunsthalle Basel, 10 juni - 16 juli 1961, katalog nr 0292.

Kunstnernes Hus, Oslo, 1961, utställningskatalog 236, kat. nr. 14.

Övrigt

Estève, som i huvudsak var självlärd, var en av sin tids ledande representanter för den första generationen europeiska icke-figurativa målare. Hans konst utvecklades från 1930-talet och framåt mot en färgrik, fast abstraktion med halvgeometriska former i vilka man i allt mindre utsträckning kunde känna igen figurer och föremål. Koloriten blev varmare och klangfullare. Från 1947 mister konstnärens tidigare spänstiga färggestalter allt direkt samband med verklighetens former och motiv och flyter samman till ett mönster med en helt egen rytm, klarhet och renhet. Hans produktion begränsas inte till måleriet, hans oeuvre omfattar även collage, textila verk, kyrkfönster och muralmålningar.
Under 1950-talet var Estève en central företrädare för den franska grenen av "tachismen"(från franskans tache - fläck). Rörelsen växte fram i efterkrigstidens Paris ungefär samtidigt som den abstrakta expressionismen och action painting fick fäste i USA.

Estève blev tidigt känd för en svensk publik då han redan 1937 var inbjuden att ställa ut på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm. Han ställde sedan ut regelbundet i Skandinavien bl.a. Statens Museum för Kunst, Köpenhamn, 1956; Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, 1956; Statens Museum för Kunst, Köpenhamn, 1961 och Kunstnernes, Oslo, 1961.

Auktionens målning var utställd på den första retrospektiva utställningen 1961 på Kunsthalle i Basel (katalog av A. Rüdlinger och J.E. Muller). Utställningen var en vandringsutställning visades även i Düsseldorf, Köpenhamn och Oslo.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Lena Rydén

Lena Rydén
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)70 778 35 71
lena.ryden@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto