Vårbild Frankrike
Signerad S. Rathsman och daterad 1926. Duk 60,5 x 46 cm.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.