1046663

460. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Gamar över Hagalund".

Signerad Olle Olsson-Hagalund. Utförd på 1960-talet. Olja på duk 46 x 55 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK/18 850 - 21 206 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Olle Olsson-Hagalund Minnesutställning", 1973, kat. nr 246, avbildad i svartvitt i utställningskatalogen

Lillemor Derr, "Olle Olsson Hagalund - om konstnären och hans miljö", 2004, avbildad sid 62.

Övrigt

Lillemor Derr skriver: "Under vandringarna i Hagalund märkte vår konstnär att möbler då och då bars ut, människorna flyttade, men husen förblev tomma år efter år. En dag var husen borta! Detta pågick under lång tid... Solna stad, som Hagalund tillhörde, köpte undan för undan in hus, lät dem förfalla, och det går ganska snabbt om inget underhåll sker. Sen kunde Solna stad hänvisa till att kåkarna inte var möjliga att reparera och att därför endast rivning återstod! [...] Nu målar Olle Olsson bland annat gamarna som lystet väntar på sitt byte, allt medan snickarglädjen rämnar..."

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto