1039192

469. JACQUES VILLON, "La lutte, le chaos".

Signerad Jacques Villon och daterad -39. Duk 100 x 81 cm. Ett äkthetsintyg utgivet av Galerie Louis Carré & Cie 16 mars 2015 medföljer verket.

Följerätt
Ja
Proveniens

Galerie Louis Carré & Co, Paris.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK/23 562 - 28 275 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Tilläggslista

Ett äkthetsintyg utgivet av Galerie Louis Carré & Cie 16 mars 2015 medföljer verket.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Från Cezanne till Picasso", 1954.
Kunstnerernas Hus, Olso, december 1959, kat. nr 31.

Daniel Robbins (red.), "Jacques Villon", 1976, nr. 129a, avbildad sid. 150.

Övrigt

Jacques Villon, född Gaston Duchamp, var uppvuxen i en familj med fler framgångsrika konstnärer; hans ena bror var den framstående modernisten och dadaisten Marcel Duchamp men även hans andra två syskon Suzanne Duchamp-Crotti och Raymond Duchamp-Villon var båda framstående konstnärer. I nästan 10 år var Villon främst verksam som grafiker och utförde grafiska verk åt en mängd konstnärer. Från och med 1910 var det enbart måleriet som gällde och 1911 var han med och skapade ”the Puteaux Group” som var en grupp kubistiska konstnärer som sammanträdde i Villons studio. Medlemmar var konstnärer som Robert Delaunay, Marcel Duchamp, Albert Gleizes, František Kupka, Fernand Léger, Francis Picabia med flera. Därifrån tog hans karriär fart och Villon ställde bland annat ut på The Armoury Show I New York 1913, och senare solo på Societé Anonyme i New York 1921 och var vid den tiden mer framstående i USA än i Europa. År 1944 hade Villon sin första utställning hos Galerie Louis Carré, som även det aktuella katalognumret kommer ifrån. Galleriet blev från år 1944 hans exklusiva representant.
Det aktuella katalognumret, "La lutte, le chaos", (“Kampen, kaoset”), är karakteristiskt för Villons färgstarka kubism där den för många konstnärer tämligen ovanliga färgen lila ligger som en fond mot det kubistiska centrala motivet.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik

+46 (0)702 53 14 89
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto