472
1018630

Dennis Oppenheim

(USA, 1938-2011)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Dennis Oppenheim
(USA, 1938-2011)

DENNIS OPPENHEIM, Blandteknik på papper, signerad Dennis Oppenheim och daterad 1982.

"Launching structure #3, project for Geneva 1981 (From the fireworks series). 127 x 97 cm.

Ojämnt gulnad, fem längsgående veck efter tidigare vikning, smutsfläckar, ca 5 mm reva övre, vänster marginal, mindre hanteringsveck längs kanterna, a tergo: gulnad, fuktprickar jämt fördelade över bladet.