496
1027064

Inge Schiöler

(Sverige, 1908-1971)
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
15 900 - 17 700 EUR
16 600 - 18 400 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Inge Schiöler
(Sverige, 1908-1971)

"Ut mot havet, Koster"

Signerad Inge Schiöler och daterad 1967. Duk 55 x 61 cm. Hjortén 857.

Tack vare Inge Schiölers försäljningsframgångar 1956 kunde man bygga ett hus åt honom på Syd-Koster. Huset och omgivningarna som konstnären besökte gjorde han ofta med sin motorbåt som kom att betyda oerhört mycket för hans hälsotillstånd.

Kritikern Rolf Anderberg på GP skrev på 1960 talet att "Det är ett stycke Bohuslän man möter i Schiölers måleri som man vill kalla genuint för det är inte sökt eller konstruerat. Men samtidigt har det en lufttunn, färgstark intensitet som ger det en öververklig prägel".

Från mitten av 1960-talet och framåt kulminerade Inge Schiölers lust att måla med tjock färg och full pensel. Han brukade ofta sin motorbåt i jakt på nya motiv på och runt Koster. Ofta tillkom flera bilder från en enda båtfärd. Han spände linor tvärs över ruffen för att hänga dem på tork. Flera av dem blev bokstavligen saltstänkta när hemfärden skedde.

I målningen "Ut mot havet, Koster" känner man närheten till det salta havet och hur Schiöler är ett med naturen när han målar. Han gestaltar lite dramatiskt skärgårdens landskap på ett kraftfullt och färgsprakande sätt och som även idag upplevs som mycket intressant och modernt.

Konstnär

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

419. Francesco Clemente, "The Four Elements".
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
Budhistorik
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
Fair warning
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
Aktuellt bud:
700 000 SEK