509
1047735

Paul Wunderlich

(Tyskland, 1927-2010)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Paul Wunderlich
(Tyskland, 1927-2010)

Minotaurus

Signerad Wunderlich och daterad -89. Numrerad 115/200. Brons, höjd 44 cm.

Proveniens

Editions Sonet, Stockholm.

Konstnär

Paul Wunderlich, bildkonstnär och skulptör född i Eberswalde, Brandenburg. Han studerade vid Landeskunstschole och vid Hochschule fur Bildende Kunste i Hamburg, var han senare undervisade i grafik. Under andra halvan av 1960-talet experimenterade Wunderlich med olika tekniker, han inspirerades av fotografier och målade i airbrush-teknik. Wunderlich har bland annat gjort sig känd för sina parafraser på Albrecht Dürers motiv. Hans verk föreställer ofta surrealistiska figurer som gränsar till det groteska.