526
1040913

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 700 - 3 600 EUR
2 850 - 3 800 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"Arabian woman”

Färglitografi, 1955, signerad Hundertwasser och numrerad 96/100. Bladstorlek ca 50 x 39 cm.

Koschatzky 13

Konstnär

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.