1049545

88. GUNNAR NYLUND, vas, "Air Force", Rörstrand 1950-tal.

Oval form med hänklar, brun harpälsliknande glasyr, signerad R SWEDEN G.N. Höjd 49,3 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/754 - 942 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Enligt uppgift kallade Gunnar Nylund denna vas "Air Force", ett namn som sedan använts inom familjen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto