1049545

88. GUNNAR NYLUND, golvvas, "Air Force", Rörstrand 1950-tal.

Oval form med hänklar, brun harpälsliknande glasyr, signerad R SWEDEN G.N. Höjd 49,3 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Gunnar Nylund, därefter i arv.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK / 754 - 943 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Enligt uppgift kallade Gunnar Nylund denna vas "Air Force", ett namn som sedan använts inom familjen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto