101
1037049

BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829)Stockholm, Empire.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti märkt "No 30". Fötter i form av arrakstunnor. Stående morian vid bomullsbal, arrakstunna, paddel och ankare. Vitemaljerad urtavla märkt "Dahlström Stockholm". Längd 30, höjd 36 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Nagg på urtavlan.

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.
Rosersbergs slott, Byggförlaget 2005, Ursula Sjöberg, sid. 214.

En bordspendyl av samma modell står alltjämt sedan Karl XIII:s tid mitt på bordet i konseljrummet på Rosersbergs slott. Liksom bordspendylens attribut för sjöfart, anspelar konseljrummets takfris med dekor av ankare och Neptunus treudd på Karl XIII:s roll inom marinen.