107
1032638

DOSA, föreställande fältmarskalk Vitgenshtejn, Ryssland, 1800-talets första hälft,

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Medaljong av förgylld brons föreställande fältmarskalk greve Pyotr Khristianovich Vitgenshtejn (1769-1843). Bär en Inskription på ryska. Dosa av svartlackerat trä. Diam 10 cm. Medaljongens diam 5 cm.

Greve Pyotr Khristianovich Vitgenshtein, (ryska: Пётр Христиа́нович Ви́тгенштейн, tyska: Ludwig Adolph Peter, fürst zu Sayn-Wittgenstein)

En rysk general-fältmarskalk, mest känt för sina hjälteinsatser under Napoleonkriget. Hade det högsta befälet över de förenade rysk-preussiska arméerna
under slaget vid Lützen 1813.