121
1030637

Niclas Fernlöf, dryckeskanna, silver, Karlstad 1742, senbarock.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Delvis förgylld, fotanfanger med ansiktsmaskaroner, locket med Karl XI:s begravningsmedalj omgiven av bérainornamentik och knäckar. Svängd hänkel med tumknopp, avslutad med graverad sköld. På livet graverad krönt kartusch med ägarinitialer daterad 1740. Höjd 21 cm, vikt 1222 gram.

Proveniens

Ekon. Dr Peter Wallenberg s:r, Brevik.