129
1028353

Jonas Thomasson Ronander, kuddkarott, silver, Stockholm 1753, rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Rekatngulär konturerad form med räfflade kanter och hörn med akantusblad. På undersidan stämplat vapen för grevliga ätten Bonde af Björnö och initialer N B samt lodangivelser 49 5/8 och 49 ?/4. Längd 28, bredd 21,5 cm. Vikt 652 gram.

Proveniens

Grevliga ätten Bonde af Björnö, N.B. syftar möjligen på Nils Bonde (1731-1816) till Hörningsholm m fl gods och/eller på hans brorson och arvinge Nils Bonde (1744-1838).