131
1046526

Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm, 1772, rokoko

Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 740 - 1 920 EUR
1 830 - 2 010 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Invändigt förgylld, oval på fyra genombrutna blomfötter, på livet lagerfeston, handtag med blommor och blad. Undertill lodangivelse 20 5/8 och ägarinitialer: L,Z,H,CHZH samt F:M:L: Längd 18,5 cm, vikt 273 gram.

Proveniens

Inköpt från Gustavianska konsthandeln
enligt uppgift tidigare i Envoyén Assarsons samling