135
1050506

Sven Nyberg, gräddsnäcka, silver, Varberg 1785

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Invändigt förgylld, oval på tre genombrutna bladfötter, bladformat tumgrepp samt pärlkant. Längd 15 cm, vikt 164 gram.

Förgyllningen sliten. Lagad kantbristning.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Segersjö, Närke