138
73631

Pehr Zethelius, mockakanna/mjölkkanna, Stockholm 1807. Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 140 - 1 420 USD
Klubbat pris

Cylindrisk, slät med äggstav. Locket drivet i koncentriska cirklar, krönande blomma. Rak pip och handtag av svärtat trä. På livet initialer. Även locket med stämplar. Undertill graverad lodangivelse 24 3/4. Höjd 14,5 cm, vikt 332 gram.

Handtagets benknopp saknas. Obetydliga bucklor.