147
1030641

Lorens Stabeus, bägare, silver, Stockholm 1755.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Delvis förgylld, konande, på kälad fot med knäckar, vågband och stansad lambrequin, graverade rocailleformationer, med initialer: O:O:S: och A:L:D:. Höjd 20 cm, vikt 606 gram.

Proveniens

Ekon. Dr Peter Wallenberg s:r, Brevik.