148
1050507

Daniel Lundström, bägare, silver, Stockholm 1784

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Delvis förgylld, konande, på kälad fot med svängda knäckar, vågband och stansad lambrequin. Livet med svissilerade kartuscher och initialer: CED samt EES. Höjd 20 cm, vikt 511 gram

Proveniens

Josef Sachs samling nr 654

Katalog över Josef Sachs samling av konsthantverk, av Åke Stavenow och Margareta Cramér, Stockholm 1951, pl. 31, katalognr 117 [J. S. 654].