152A
736997

Anders Schotte, ljusstakar, ett par, silver, Uddevalla 1777. Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris

Vridet balusterskaft, på klockad fot med svängda knäckar samt drvna och cisselerade kartucher i mattpunsade fält. Höjd 22 cm, vikt 698 gram.

Slitage

Proveniens

Kapten Schollin-Borgs samling.