161
1034033

Dosa, silver, ostämplad, möjligen Sverige omkring 1700, barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, oval, sargen med rikt driven dekor av keruber. Locket med dekor av bebådelsen i hög relief, frånsidan med graverat spegelmonogram under kunglig krona. Längd 9,5 cm, vikt 130 gram.

Proveniens

Enligt tradition sägs dosan vara en gåva från Fredrik I till hans mätress Hedvig Ulrika Taube i samband med deras gemensamma barn, Fredrik Wilhelm, Greve von Hessensteins födelse 1735.
Esbjörn Kronbergs samling.

Kersti Holmquist: Hallwylska silversamlingen, Stockholm 1999, jämför dosa nr 492, sid 287