Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
17
1053145

BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Sengustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Den översta lådan med tre små lådor. Signerad med bläck i liten låda till vänster "And: Lundelius Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 178?. Längd 92, bredd 51,5, höjd 85 cm. Nyckel finns.

En liten innerlåda saknas. Lösa lister, fanerbortfall. Nyckel finns.