171
1036909

Sked med dubbel kerubknopp, silver, ostämplad, Sverige 1600-talets senare del

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Gjutet skaft med kerubmaskaron, i bladet gravyr. Längd 16,2 cm, vikt 59 gram

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 675

Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 507 (F.S. 675) sid 226, plansch 188