175
902818

Paul Storr, terrin med lock, silver, London 1803, George III.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
41 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Rund, slät, med vinkelräta hänklar med fästen av lejonmaskaroner, på livet och locket graverat vapen för ätten Giffards. Stämplar även på locket. Höjd 31,5 cm, vikt 3.517 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).