Madeleine Pyk – en samling F769
190
1043466

FABERGÉ, verkmästare Michael Perchin, Vodkakopp silver, S:t Petersburg 1908-17.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Invändigt förgylld, i form av en elefant, ögon av cabochonslipade rubiner. Med verkmästarens initialer och silverstandard 88, samt ristat inventarienummer 9858. Ca längd 5,4, ca höjd 4,1 samt ca bredd 4,7 cm, vikt 112 gram.

Proveniens

Amadeus Johansson (död 1965) som arbetade på LM Ericsson i Ryssland 1909-16.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Carl Fabergé - Tsarens guldsmed, Nationalmuseum Stockholm 1997, jämför katalognummer 163