Röd botten med en stor och flera mindre medaljonger med polykroma stiliserade blommor och ornament. Grön huvudbård med s.k. vinglasmönster.
Smärre abrascher. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknytningar. Långsidorna med obetydliga trampveck, en senare kortsida, något skadade hörn.
Jämför Eder Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, sid 97-98, plansch 31, färgplansch 30.