215
1023643

MATTA, semiantik silke Keshan relief (souf), ca 202 x 130,5-133 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Blekgul slätvävd botten med polykrom knuten dekor av nischer, ampel, palmetter, fåglar, blommande grenar och bukett med rosor. Blekgul slätvävd huvudbård med knutna mönster kartuscher med blomrankor samt olika blommönster.

Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador och fällningar.