226
1046969

GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Gul botten med polykromt spaljémönster med stjärnformade blommor. Bred ljusröd huvudbård med stora insektsliknande ornament. Reciproka sekundärbårder.

The brunfärgade garnet är ställvis korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar ett par knutrader.

Jämför Eder Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, sid 206-207, färgplanscher 184 och 185.