23
1000219

BORD/SPELBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat, 1700-talets slut, Gustavianskt.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 990 - 11 200 EUR
9 490 - 11 900 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fristående. Fanerat med jakaranda, amarant, björk och lönn. Beslag och fothylsor av mässing. Rektangulär form, fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Skivan med inläggningar av blombukett och geometriskt ramverk. Sarger med grillageverk och lagerkransar. Kortsidor med ljusbrickor. Vändbar skiva med schackplan. Invändigt filtklädd för brädspel. Längd 82,5, bredd 50, höjd 74 cm

Skivan med torkspricka.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, jfr sid 199 samt sid 163

Bordet kan jämföras med en poudreuse signerad av Gottlieb Iwersson 1779 (se Bukowskis auktion 462, oktober 1988, nr 560). Auktionens bord har analog uppbyggnad med sarger med grillageverk och i centrum cirkelformat fält med ett mässingsbeslag, övriga beslag överensstämmer också borden emellan. Modellen för spelbordet, med lös vändbar skiva i stället för utfällbar skiva och stödben, förekommer bara undantagsvis bland svenska möbler, hos t ex Georg Haupt någon gång, men är den gängse i Frankrike. Bordet kan på detta sätt få alternativa funktioner som te-, arbets- eller salongsbord. Skivans neutrala dekoration med blombukett understryker att det inte enbart är ett bord för spel. Blombuketten är en variation av den som Haupt ofta använt på sina damarbetsbord och har sin förebild hos franska mönsterblad.