Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
26
858599

KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med mahogny, grönpatinerat och förgyllt. Rektangulär skiva av grå marmor "bleu turquin" uppburen av kvinnliga karyatider på sockel. Längd 117, bredd 58, höjd 83 cm. Torksprickor, smärre skador, frisbeslag saknas.

Torksprickor, smärre skador, frisbeslag saknas.

Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, se bild 141, sid 143. Jämför konsolbord i Karl XIII:s sängkammare på Rosersbergs slott, Uppland.