1035031

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Märkt på ryggen med pappersetikett "NORDIN". Längd 115, bredd 58, höjd 86,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar.