BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Fanerad med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Märkt på ryggen med pappersetikett "NORDIN". Längd 115, bredd 58, höjd 86,5 cm. Nyckel medföljer.
Fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in