300
1008973

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Mor och barn”

Signerad IA och daterad 06. Akvarell på papper, oval, 11 x 7 cm. Rikt snidad ram i barock.

Proveniens

Tidigare i direktör Ragnar Hambergs samlingar, Göteborg; (troligtvis) T. Wetterstrand; (troligtvis) Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 269 (”Mor och barn [konstnärens hustru och Lillan]. Sign. I.A. -06 samt ’Mor och barn’. Akv. 12 x 7,5”); Hans Erik Börjesons Samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, kat nr 258; Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, maj 1944, kat nr 111 (under akvareller 1906: ” ’Konstnärens maka och barn’ tillhör dir. Ragnar Hamberg”).

Konst i svenska hem, band II, vol. 6, upptagen sid 300 under samling 463: ”Direktör Ragnar Hamberg, Majviken, Göteborg”.