302
1008975

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Antikrist på sitt yttersta, omgifven af barn, barnbarn och barnbarnsbarn”

Signerad IA och daterad 06. Akvarell och gouache på papper 16,5 x 25 cm.

Proveniens

A. Constantine; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 379, ”Vårauktionen”, 19 – 22 april 1967, kat nr 262; Hans Erik Börjesons Samling.

Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005, kat nr 76; Göteborgs konstmuseum, ”Ivar Arosenius”, 26 september 2009 – 10 januari 2010; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”Ivar Arosenius”, 30 januari – 11 april 2010.

Sven Sandström, ”Ivar Arosenius”, 1959, sid 199; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 133 samt avbildad helsida i färg sid 76.