304
1008974

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Leda och svanorna”

Signerad IA och daterad -08. Akvarell på papper 8 x 11 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fröken Eva Arosenius samlingar; (troligtvis) barnläkare Ernst Bauer-Albrechtsons samlingar; Hans Erik Börjesons Samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, kat nr 415; (troligtvis) Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, maj 1944, kat nr 196 (under akvareller 1908: ” ’Leda och svanorna’ tillhör dr E. Bauer-Albrechtson”); Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005.

Konst i svenska hem, vol. 5, troligtvis identisk med ”Leda och svanorna” (akvarell, 8 x 11 cm, 1908) upptagen sid 262 under samling 410: ”Barnläkare Ernst Bauer-Albrechtson, Sveavägen 112, Stockholm”; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 130 samt avbildad helsida i färg sid 48.