314
1008987

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 280 EUR
1 910 - 2 390 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

”Illustration till ’Kabale und Liebe’ ”

Signerad C.L. Utförd 1891-92. Lavering med inslag av förhöjande täckvitt 30,5 x 39,5 cm.

Proveniens

Disponent Carl Axel Focklers samlingar, Halmstad; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 380, ”Höstauktionen”, 8 – 11 november 1967, kat nr 254; Hans Erik Börjesons Samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, ”Carl Larsson. Minnesutställning”, utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, september - oktober 1953, kat nr 608.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson -Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen sid 50 i katalogsupplementet under nr 499G.

Katalognumret är en av illustrationerna till " 'Kabale und Liebe'. Ein bürgerliches Trauerspiel von Friedrich v. Schiller. Illustriert von Carl Larsson", utgiven i Berlin av Deutsches Verlagshaus Bong & Co år 1892.

Konstnär