Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auktion:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auktion:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auktion:
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Auktion:
Klassiska antikviteter F757
Auktion:
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Auktion:
Kitchen Stories E1284
Auktion:
A Token of Love E1285
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026
314
1008987

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Budgivning kräver ett särskilt godkännande.
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

”Illustration till ’Kabale und Liebe’ ”

Signerad C.L. Utförd 1891-92. Lavering med inslag av förhöjande täckvitt 30,5 x 39,5 cm.

Proveniens

Disponent Carl Axel Focklers samlingar, Halmstad; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 380, ”Höstauktionen”, 8 – 11 november 1967, kat nr 254; Hans Erik Börjesons Samling.

Utställningar

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, ”Carl Larsson. Minnesutställning”, utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, september - oktober 1953, kat nr 608.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson -Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen sid 50 i katalogsupplementet under nr 499G.

Övrig information

Katalognumret är en av illustrationerna till " 'Kabale und Liebe'. Ein bürgerliches Trauerspiel von Friedrich v. Schiller. Illustriert von Carl Larsson", utgiven i Berlin av Deutsches Verlagshaus Bong & Co år 1892.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer