Kan inte nå servern
317
1008985

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 000 000 - 3 000 000 SEK
177 000 - 265 000 EUR
184 000 - 276 000 USD
Klubbat pris
1 600 000 SEK
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

”Våridyll” ("I grönan lund"/"De badande barnen"/"Idyll")

Signerad C.L. inom en cirkel och daterad 1901. Akvarell, tusch och täckvitt på papper 94,5 x 62,5 cm.

Proveniens

Såldes av Carl Larsson till Pressens lotteri (enligt anteckning i konstnärens kassabok: ”1901 I Grönan lund. Karin o. Bullerholmen / Pressens lotteri 1000”); fru Gertrud Wikstrand, Stockholm; Hans Erik Börjesons Samling.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat nr 735 (under titeln "De badande barnen"); Åbo konstmuseum, "Carl Larsson. Drömmar om harmoni", 16 september 2011 - 8 januari 2012 (under titeln "De badande barnen"); Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, "Carl Larsson. På spaning efter det goda livet", 10 februari - 29 april 2012 (under titeln "De badande barnen").

Litteratur

Motivet ingår som illustration i "Larssons", ursprungligen publicerad 1902; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1901, sid 84 som nr 975; "Carl Larsson. Drömmar om harmoni" / "Carl Larsson. På spaning efter det goda livet", utställningskatalog Åbo konstmuseum / Konstmuseet Ateneum, Helsingfors, 2011/2012, avbildad helsida i färg, sid 100.

Övrig information

Motivet ingick ursprungligen i "Larssons" från år 1902. I publikationen fogade konstnären själv följande text till akvarellen i fråga:

"Ute på min ägande mark, Bullerholmen, där jag badar mina ungar - och hela byns också, förresten, - och där jag tar mina kräftor. Björkarna, som förr stodo packade som sillar, äro nu gallrade, och därför har det väckt en så'n undran hvarför stammarna äro så långa och smala. Men mina ungar äro, gudilofvadt, ej gallrade, och därför äro de korta och tjocka. Karin är också blifven litet mullig på gamla da'r, och som hon enligt Lisbeth, är kollkett, så har hon hittat på en sida och vida rôbe, som påminner om damernas på Watteaus 'L'embarquement pour l'île de Cythère', och kommit konstrecensenterna att kalla taflan för rokokobild. Ack! Tack!".

Den omtalade klänningen syns i motivets förgrund där Karin håller lille Esbjörn vid handen medan de lite äldre flickorna ses springa omkring i bakgrunden.

Det är med denna typ av skildringar av den egna familjen i hemmamiljö som Carl Larsson vunnit miljoner betraktares hjärtan världen över. Detta gäller i synnerhet de akvareller som är hämtade från familjens sägenomspunna konstnärshem i den lilla byn Sundborn.

Föreliggande katalognummer, med den passande titeln "Våridyll", utfördes i nära anslutning till familjens definitiva flytt från Stockholm till Sundborn i mars 1901. Konstnären hade redan utgått från den natursköna Bullerholmens skira grönska i akvareller som "Kräftfångst" (reproducerad i "Ett hem"), vilken utfördes snart efter att Bullerholmen övergått i konstnärens ägo vid köpet av Spadarvet i mars 1897, samt "Ulf. En naken pojke mellan björkstammar" från 1898 där björkarna återigen spelar en viktig roll för kompositionen.

Den högsmala kompositionsmodellen där björkarna tornar upp sig skulle Carl Larsson även återkomma till i "Under björkarna" från 1902. Att platsen spelade en viktig roll för konstnären påvisas av det faktum att Bullerholmen med dess skira björkar i ett senare skede skulle återkomma i den monumentala oljemålningen "Frukost i det gröna" / "Mellan de vita stammarna" (193 x 408 cm, utförd 1910-1913, Norrköpings konstmuseum) som än idag framstår som ett ljuvt minne av denna natursköna plats i hjärtat av Sverige.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer