336
1002074

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Anders zorn, ”fiskmarknad i st ives”.

”Fiskmarknad i St Ives”

Signerad Zorn och daterad St. Ives 1888. Akvarell på papper 100 x 76,5 cm.

Utropspris:

18 000 000 - 20 000 000 SEK

1 725 791 - 1 917 546 EUR

Klubbat pris:
14 500 000 SEK
Proveniens

Inköpt av statsminister friherre Gustaf Åkerhielm; tillhörde 1909 friherrinnan Ebba Åkerhielm; inköpt omkring 1932 av fröken Anna Lindman från Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm; hos Anna Lindman 1942; direktör/ingenjör Rolf Lindman, Lidingö; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 381, ”Vårauktionen”, 3 – 6 april 1968, kat nr 284; Hans Erik Börjesons Samling.

Galerie Heinemann, München (enligt etikett a tergo); Kunstsalon, Dresden (enligt etikett a tergo); VIII Esposizione Internationale d’Arte della Città di Venezia, 1909, kat nr 590 (enligt etikett a tergo); Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Invigningsutställning. Larsson-Liljefors-Zorn”, mars – april 1916, kat nr 13; Zornmuseet, Mora, "Anders Zorn 1860-1960. Minnesutställning", 18 februari - 15 augusti 1960, kat nr 52; (möjligen) Nationalmuseum, Stockholm, "Anders Zorn 1860-1960. Minnesutställning", 2 september - 23 oktober 1960; Zornmuseet, Mora, "Zornmuseet 50 år", 10 juni - 20 augusti 1989, kat nr 42; Kunsthalle zu Kiel, 3 september - 22 oktober 1989; Statens Museum for Kunst, Köpenhamn, oktober 1989 - januari 1990; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Anders Zorn. Till ögats fröjd och nationens förgyllning", 15 september -11 december 1994, kat nr 23; Göteborgs Konstmuseum, "Anders Zorn", 26 december 1994 - 26 mars 1995, kat nr 22; Zornmuseet, Mora, ”Zorns mästerverk”, 13 maj – 14 september 2010; Legion of Honor Museum, San Francisco, ”Anders Zorn: Sweden’s Master Painter”, 9 november 2013 – 2 februari 2014; National Academy Museum, New York, ”Anders Zorn: Sweden’s Master Painter”, 27 februari – 18 maj 2014; Petit Palais. Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris, "Anders Zorn. Le maître de la peinture suédoise", 15 september - 17 december 2017.

"Små konstböcker", no. 6, 1909, avbildad; Ernst Malmberg, ”Larsson-Liljefors-Zorn. En återblick”, 1919, omnämnd sid 94 samt avbildad helsida i planschdelen; Karl Asplund, ”Anders Zorn. His life and work”, 1921, omnämnd sid 23 och 25 (under titeln ”The Fish Market, St. Ives”); Tor Hedberg, “Anders Zorn. Ungdomstiden. 1860-1893”, SAK, 1923, omnämnd sid 98-99 (under titeln ”Fiskmarknad”) samt avbildad helsida sid 100; Konst i svenska hem, band 3, 1942, upptagen och avbildad sid 126 under samling 136: "Fröken Anna Lindman, Strandvägen 31, Stockholm” (under titeln "Fiskmarknad, Cornwall"); Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, omnämnd sid 244-246 respektive 248-249, avbildad helsida, Fig. 91 samt upptagen i katalogen (felaktigt) under år 1887, sid 543; Gerda Boëthius, "Anders Zorn. An international Swedish artist. His life and work", 1954, avbildad helsida, Pl. 106 (under titeln "Fishmarket, St. Ives”); Gerda Boëthius, “Zorn. Människan och konstnären”, 1960, omnämnd sid 92 (under titeln “Fiskmarknad”); Anders Zorn, "Självbiografiska anteckningar", utgivna och kommenterade av Hans Henrik Brummer, 1982, omnämnd sid 57-58 samt i notapparat sid 188; Hans Henrik Brummer, "ZORNMCMLXXXIX", 1989, omnämnd sid 107, avbildad helsida i färg, sid 106 samt upptagen i katalogen sid 341 under nr 42; Hans Henrik Brummer, "Till ögats fröjd och nationens förgyllning - Anders Zorn", 1994, omnämnd sid 120 samt i kronologi sid 293, avbildad helsida i färg, sid 121 samt upptagen i katalogen sid 336 under nr 23; Anders Zorn, "Självbiografiska anteckningar", utgivna av Birgitta Sandström, 2004, omnämnd sid 89 samt avbildad helsida i färg, sid 88; (red) Johan Cederlund, ”Zorn. Mästerverk”, 2010, omnämnd sid 62 samt avbildad helsida i färg sid 63; Johan Cederlund, Hans Henrik Brummer, Per Hedström och James A. Ganz, "Anders Zorn. Sweden's Master Painter", 2013, avbildad helsida i färg, sid 129.

Övrigt

"Fiskmarknad i St. Ives"

-”en av konstnärens allra yppersta akvareller”.

Citatet, vilket är hämtat ur Tor Hedbergs biografi från 1923, utgör blott en del av den hyllningskör som under en lång rad år prisat detta mästerverk. Ernst Malmberg omnämner den, i samband med invigningen av Liljevalchs konsthall i Stockholm år 1916, som ”en bland Zorns förnämligaste akvareller” och Zorns stora levnadstecknare Gerda Böethius konstaterar i sin omfångsrika bok om konstnären från 1949 hur akvarellen ”lyser av inspiration och gott humör”. Under senare år har Hans Henrik Brummer noterat att ”den generöst flödande akvarellen” är ”ett paradexempel” på Zorns ”osvikliga intuition” som akvarellist och fortsätter: ”Det råder heller ingen tvekan om att Zorn utförde en rad stiliga akvareller i St. Ives, studier från kust och hamn. Men huvudnumret är hans ’Fiskmarknad i St. Ives’ ”.

Kompositionen, vilken utgör kulmen på Zorns mästerliga akvarellmåleri, tillkom under makarna Zorns vistelse i det lilla fiskeläget St Ives i Cornwall vilken varade från december 1887 till mars 1888. De tre månaderna i St Ives betydde mycket för Zorns konstnärliga utveckling i och med att han här fick rika möjligheter att sammanfatta sin tidigare utveckling. Birgitta Sandström har identifierat hur Zorns vattenbilder från denna period är tekniskt sett mycket fria där konstnären liksom roar sig med att utmana sig själv med både komplicerade utföranden och motiv. Hans Henrik Brummer är inne på samma spår när han skriver att Zorn var en konstnär som alltid visade stor originalitet i fråga om materialanvändning.

Ett samtida vittnesbörd om detta gavs av Zorns amerikanska kollega Edward Simmons vilken har berättat om akvarellens tillkomst. Simmons drog sig till minnes hur Zorn dränkt in akvarellpapperet i vatten - hinkvis. När sedan en regnskur gjorde papperet ännu våtare och dessutom fläckigt konstaterade Zorn: ”Now I can make a fine picture”. Motivet lämpade sig utmärkt för övningar av detta slag. Här fanns en sandstrand där han kunde göra spår efter marknadsfolkets aktivitet. Men bildens viktigaste inslag var, enligt Zorn själv, kvinnan i förgrunden. I sina ”Självbiografiska anteckningar” berättar konstnären följande: ”En dag såg jag inne i ett hus en av hälsa skinande ytterligt frodig fiskarhustru. Jag bad att få måla henne och startade en akvarell med henne som huvudfigur släpande på ett par 6 fot långa fiskar på stranden där fångsten bortauktionerades, packades och sändes till London och Paris. De nakna rödbrusiga armarna absorberade tydligen målarens mesta intresse”.

Det är just dessa ”rödbrusiga armar” som, enligt Gerda Boëthius, ger ”den viktigaste varma klangen i den sammanhållna grå helhetston som är karakteristisk för tavlan, trots allt måleriskt liv […] som få klang tack vare de skickligt insatta lokalfärgerna, grönt i skuggan vid båten, rött i seglen och ockra i båtarna och klart gult i korgar. De starkaste klangerna har annars det vita på fiskmagar, glansdagrar och vågkammar i tavlans vänstra del”.

Anders Zorn själv kallade denna enastående komposition för ”sin slutspurt” inom akvarellen och, som Tor Hedberg omnämner det, ”om den ock icke är hans sista, ger den dock i ett mästerligt sammandrag, med en själva materialet överlägsen storhet och rikedom och utan allt detaljfrosseri, ett vittnesbörd om vad han förmådde som akvarellmålare. Längre kunde han icke här komma, och han kunde lugnt vila sig på sina lagrar”.

”Fiskmarknad i St. Ives” har en omfattande utställningshistorik, inte minst internationellt, vilken inkluderar såväl Venedigbiennalen år 1909 som invigningsutställningen på Liljevalchs konsthall i Stockholm år 1916. Akvarellen har även utgjort ett självklart paradnummer på åtskilliga utställningar på Zornmuseet i Mora, till vilka hör: minnesutställningen för att fira att 100 år passerat sedan konstnärens födelse, år 1960; Zornmuseets 50-årsjubileum, år 1989 samt ”Zorns mästerverk”, år 2010. På den internationella arenan har akvarellen väckt stor beundran när den visats på museer som Legion of Honor Museum i San Francisco, år 2013-2014; National Academy Museum i New York, år 2014 samt, nu senast, Petit Palais. Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris, hösten 2017.