356
1031224

Hilma af Klint

(Sverige, 1862-1944)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 680 - 5 610 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Hilma af Klint
(Sverige, 1862-1944)

Stigbergsgatan, Södermalm, med Katarina kyrka i fonden

Signerad H. af Klint och daterad 1889. Olja på duk 33 x 48,5 cm.

Konstnär

Hilma af Klint (1862–1944) var en svensk målare, teosof och pionjär inom abstrakt måleri och redan 1906 utvecklade hon ett abstrakt bildspråk. Det var flera år före Wassily Kandinsky, Piet Mondrian och Kazimir Malevitj som fortfarande betraktas som föregångare till den abstrakta konsten på 1900-talet. Hon påbörjade sin konstnärliga utbildning vid Tekniska skolan i Stockholm (nuvarande Konstfack), där hon även tog lektioner i porträttmåleri. Efter studierna skaffade hon sig en egen ateljé vid Kungsträdgården där hon målade och ställde ut landskap i naturalistisk stil. Under en resa till Schweiz mötte hon Rudolf Steiner och greps av dennes antroposofiska idéer och utvecklade ett starkt intresse för det ockulta. Under seanser fick hon budskap, som hon omformade i abstrakta målningar. År 1986, visades några av hennes abstrakta verk för första gången i en utställning, The Spiritual in Art, Abstract Painting 1890–1985, i Los Angeles. Denna utställning kom att bli Hilma af Klints internationella genombrott. I och med en separatutställning på Moderna Museet i Stockholm startade en ny fas i hennes konstnärliga arv. Detta blev den mest omskrivna utställningen i Moderna Museets historia och gjorde af Klints konstnärskap till ett välkänt namn världen över. Sedan 1972 förvaltas hennes abstrakta verk av Stiftelsen Hilma af Klints Verk. Moderna museet i Stockholm har ett rum tillägnat Hilma af Klint i den permanenta utställningen, där de visade verken byts ut med regelbundenhet. Hon finns även representerad vid bland annat Nationalmuseum, Kungliga biblioteket, Sjöhistoriska museet, Nordiska museet och Uppsala universitetsbibliotek.