362
1052054

Johan Tirén

(Sverige, 1853-1911)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Johan Tirén
(Sverige, 1853-1911)

Vargjakten

Signerad Johan Tirén. Gouache 95 x 147 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 450, "Internationella Vårauktionen", 7 april 1987, kat nr 316 (under titeln "Lappländskt vinterlandskap med lapp på skidor anfallande en varg", avbildad halvsida i katalogen, plansch 103); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 536, "Internationella Vårauktionen", 24 maj 2005, kat nr 132 B (avbildad helsida i färg i katalogen); privat samling.

Konstnär