Kan inte nå servern
371
1013768

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 600 - 70 100 EUR
54 700 - 72 900 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Köpinformation
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"Nordkap i midnattssol"

Signerad och daterad med dedikation: "a Mme Rikoff. Souvenir du Cap Nord Minuit 6-7 juillet 1890 Zorn". Olja på duk lagd på papp-pannå 48 x 31 cm.

Proveniens

Fru Clara Rikoff, Paris (i gåva direkt från konstnären); konsul Erik och fru Lisa Brodins samling, Stockholm (omkring 1924); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 300, "Vårauktionen", 11-12 april 1935, kat nr 63; greve H. Frölich; Birger ("Järnbirger") Olsson, Orsa (1962-1980); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 414, "Höstauktionen", 28-31 oktober 1980, kat nr 224; C.O. Algård; privat samling, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 440, "Vårauktionen", 22 april 1986, kat nr 215; privat samling; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 458, "Internationella vårauktionen", 19 april 1988, kat nr 263; privat samling.

Utställningar

Berliner Secession, Internationaler Kunstausstellung, 1902, kat nr 801; Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Anders Zorn. Minnesutställning", 1 mars - 6 april 1924, kat nr 47; Riddersberg Säteri AB, "Svenska mästare på Riddersberg", 29 april - 29 juli 1990, kat nr A 10.

Litteratur

Gerda Boëthius, "ZORN. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949, omnämnd sid 281 samt upptagen i katalogen under år 1890, sid 545 (under titeln "Nordkap"); Sven A Löwstedt, "Svenska mästare på Riddersberg. Anders Zorn. Bruno Liljefors. Carl Larsson. En unik konstutställning", 1990, avbildad helsida i färg.

Övrig information

"Nordkap i midnattssol" intar en särställning i Anders Zorns produktion. Motivet som avbildar midnattssolens spel över de karga klipporna vilka reser sig dramatiskt över vattnet utfördes under natten mellan den 6 och 7 juli år 1890.

Makarna Zorn hade tidigare på året, med glädje, tackat ja till Martin och Clara Rikoffs inbjudan att följa med dem på en resa till Nordkap för att se midnattssolen. Rikoffs hade lärt känna Zorns i Paris där Anders hade avporträtterat den förmögne bankiren och hans hustru. Fru Rikoff satt dessutom två gånger för Zorn där det främsta resultatet var den raffinerade kompositionen "Etude Éclairage" (olja på duk, 81 x 60 cm, 1890, Bohusläns museum).

Gerda Boëthius skriver i "Zorn. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören", 1949:

"Resan till Nordkap blev en stor upplevelse för alla parter. Rikoffs reste först till Stockholm och hämtade Zorns, varpå de begåvo sig snabbaste vägen till Trondheim och inskeppade sig på en ångbåt som gick den vanliga turistrouten. Zorns och Rikoffs hade ganska olika anspråk på bekvämlighet, vana som de förra voro att åka 3dje klass och bo på primitiva platser. Rikoffs kunde inte tänka sig annat än ett 1sta klass hotelliv och att åka i landå om det inte fanns järnväg. Själv kunde de i viss mån ta strapatser med jämnmod och resignera, men för den franska kammarjungfrun och betjänten var det svårare. Ingen av dem kunde tala något annat än franska, varför Zorns hade en del vedermödor, som han då och då blev otålig över, medan hon, i varje fall efteråt, fann dem mest humoristiska".

Zorn själv mindes i sina "Självbiografiska anteckningar":

"Resan var härlig, både fram och tillbaka. Målade vid Nordkap effekten av midnattssolen medan passagerarna var i land. Någon avfyrade emellertid kanonen bredvid mig så jag hoppade högt och satte en duktig klatsch på duken på orätt ställe. [...] Geiranger fjord gjorde det mäktigaste intryck på mig. Försökte måla någon skiss här och der".

Boëthius skriver om Zorns produktion under resan:

"Han målade Nordkap i midnattssol och flera små pannåer av hamnar, akvareller av hav, berg och himmel i lysande orange, blått och vitblått, slösande med starka färger på samma sätt som i några av akvarellerna i Alger 1887. [...] Monumentaliteten i bergens resning gjorde tydligen på honom ett starkt intryck och det har antagligen återverkat på hans senare målning".

Konstnär

Anders Zorn föddes i Mora 1860. Redan vid unga år förstod man att han hade konstnärliga anlag, 1875 reste han därav till Stockholm och började som elev vid dåvarande Slöjdskolan (nu Tekniska högskolan) i Stockholm och inom kort började han på Konstakademin. Från början tänkte han bli skulptör, men inom kort tog akvarellmåleriet över, det medium som skulle bli hans ända fram till 1887. På elevutställningen 1880 fick Zorn sitt genombrott med akvarellen "I sorg". Följande år vinner Zorn också internationellt rykte som porträttmålare. Hans akvarellmåleri når snart sin absoluta höjdpunkt, hans mest kända verk från perioden är Vårt dagliga bröd från 1886. Kort därefter övergår Zorn till oljemåleri, vilket sker med omedelbar framgång. Huvudsakligen vilade hans rykte på hans porträttkonst och han kom att avporträttera många storheter, till och med presidenter, exempelvis avporträtterades Theodore Roosevelt i en etsning. Just hans etsningar kom i hög grad att bidra till hans framgång. I slutet av 1880-talet började Zorn att arbeta i den genre som alltmer skulle komma att bli hans kännetecken, nakenhet i det fria. Vattnets rörelser och ljusets reflexer på vattenytan hade länge intresserat honom och nu komplicerades motivet genom att placera en modell vid eller i vattnet, i syfte att skildra en syntes mellan natur och människa. 1896 flyttade makarna Zorn hem till Sverige och Zorngården i Mora, som medförde ett ökat intresse för hembygden, vilket kom att speglas i hans kommande måleri. Av konstnärens scener från Moratrakten, dess allmoge och urgamla traditioner var "Midsommardansen", idag vid Nationalmuseum, den målning som Zorn själv värderade högst.

Läs mer