374
1015660

Olof Arenius

(Sverige, 1700-1766)
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
1 770 - 1 940 EUR
1 840 - 2 030 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Olof Arenius
(Sverige, 1700-1766)

"Agneta Dorotea Hummelhielm"(1733-1795) gift Hammarberg.

Signerad O. Arenius pinx a tergo. Duk 72 x 58 cm. Samtida förgylld ram.

Proveniens

Tidigare i friherre C A F Åkerhielms samling, Stockholm.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 400. (SPA 1925:1104)

Påskrift a tergo:"Aftagen uti dess 35. ålders åhr" och "..Dotter af Framledne Landshöfdingen och Ridd. af Nordstjerne Orden Hans Hummelhielm". Gift med majoren Samuel Adolf Hammarberg (1727-1798).