376
1020385

David von Krafft, tillskriven

(Tyskland, 1655-1724)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
David von Krafft, tillskriven
(Tyskland, 1655-1724)

"Carl Gustaf Dahlbergh" (1673-1697)

Signerad D von Krafft a tergo, möjligen senare. Duk, oval 86 x 64 cm. Samtida ram i barock.

Proveniens

Friherre Carl Fredrik Åkerhielm (1855-1932). Bukowskis auktion nr 286, 1932 ("Åkerhielmska auktionen") kat nr 21, pl 6 (som ett verk av David von Krafft)

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 180. (SPA 1925:1123)
Inga von Corswant-Naumburg, "Greve Erik Dahlbergh - kungligt råd, fältmarskalk och generalguvernör", 2008, avbildad sid 314.

Carl Gustaf Dahlbergh var son till Erik Dahlbergh (1625-1703) och Maria Eleonora Drakenhielm (1650-1680).
Han var kapten i Dalregementet och erhöll 1695 kungligt tillstånd att bevista fälttåget vid Franska armén.
Begravd i Dahlberghska gravkoret i Turinge kyrka, Södermanland.

Målningen som finns registrerad på SPA har också ansetts vara ett verk av Ehrenstrahleleven Kaspar Kenckel (1650-1724).
Kenckel verkade främst som porträttmålare. Bland hans verk märks ett porträtt av riksrådet Carl Bonde med familj 1706 (Trolleholms slott), porträtt av prosten Andreas Malmenius 1681 (Floda kyrka), porträtt av professor Erasmus Sackenskjöld (originalet förlorat, en kopia av J. Hagen finns på Lunds universitet) samt en altartavla föreställande korsfästelsen för Västra Vingåkers kyrka 1686.